Boards & Committees

Board of Benevolences

2021-2022
Gene Bryant
Irene Hardisty (Chair)
Alex Moon
Susan Pohl

2022-2023
Annette Weeber (Vice Chair)
Caroline Valentine

2023-2024
Jeanne Lyle (Secretary)
Robin Maharry
Maggie Tillman

Board of Christian Education for Youth and Families

2021-2022
Amy Garza
Jerrid Kruse
Erin Davison-Rippey (Chair)

2022-2023
Megan Franklin
Kelley Howell
Jennifer James (Secretary)
Anita Micich
Kaitlin Scanlon (Vice Chair)

2023-2024
Dick Ginther

Board of Christian Social Action

2021-2022
Lynn Hicks (Chair)
Stephanie Pickens
Jonathan Preisser
Janet Rosenbury
Judy Downs

2022-2023
Alyssa Clabaugh (Vice Chair)
Amy Howell
Wendy Knowles
Jane Ryan

2023-2024
Jim Ferguson
Lauren Linnenbrink (Secretary)
Artis Reis

Board of Christian Stewardship

2021-2022
Mike Baldwin
Diane Graham
Jeff Marks (Chair)
Courtney Rife
Carol Stratemeyer
Linda Wilker

2022-2023
Mary Ann Beard (Secretary)
Lorraine May

2023-2024
Dave Everett
Steve Jacobs
Sally Pederson (Vice Chair)
Keith Uhl

Board of Membership

2021-2022
Doug Rumple (Chair)
Amy Cox (Secretary)
Jennifer Jensen
Don Worrell

2022-2023
Mary O’Brien (Vice Chair)
Kristen Boldt
Judy Burns
Maureen Keenhle
Liz Puls

2023-2024
Fritz Craiger
Lisa Merkle
Tom Schoelerman

Board of Music & Fine Arts

2021-2022
Lori Fenton (Chair)
Laura Morrissey
Ann Ungs
Chloe Bodenhamer (Secretary)

2022-2023
Emily Chafa (Vice Chair)
Steph Graham
Dixie Hoekman
Marti West

2023-2024
Kate McLean
Julie Noland
Christine Polson
Dan Warren

Board of Spiritual Growth and Adult Education

2021-2022
Kay Riley
Kathleen Murrin
Amy Myers

2022-2023
Tony Stoik (Secretary)
Larissa Hadley
Shari Simmons (Chair)

2023-2024
Neil Fagan
Brian Leckrone (Vice Chair)
Craig Shives

Board of Trustees

2021-2022
Aaron Barker (Secretary)
Matthew Harvey (Chair)
Jan Franck

2022-2023
Deb Ledesma
Erin Netteland-Sandvig (Secretary)
Peter Pashler

2023-2024
Darrel Mullins (Vice Chair)
Katherine Murphy
Dick Swanson

2024-2025
Rachel Boon
Wade DeWald
Amber Leon

Foundation Board

2021-2022
Mickey Carlson
Robert Burnett
Libby Jacobs

2022-2023
Joe Sorensen
Mark Schuling
Beech Turner

2023-2024
Spencer Cady

Transition-Into-Ministry (TiM)

2021-2022
Amy Anderson (Chair)
Nathan Blake
Catherine Knepper

2022-2023
Mark Busch (Vice Chair)
Kay Riley
Doug Rumple

2023-2024
Kathleen Murrin
Jackie Seymour
Kevin Wilhelm (Secretary)

2024-2025
Anthony Leon
Artis Reis
Justin Stevens

 

Board of Deacons

2021-2022
Tim Blutt
Julie Carroll (Chair)
Leigh Ebbesmeyer
Bryan Fiala
Galen Howsare
Bill Kusy
Nancy Landess
Joe Mekemson
Linda Railsback
Nancy Strickler
Chad Waller

2022-2023
Luke Bowers
Pam Dunlap-Johnson (Secretary)
Cecil Goettsch (Vice Chair)
Davie Mitchell
Randy Sieberling
Marilyn Stone
Nancy Williamson

2023-2024
Craig Bittick
John Bunz
Sue Davis
Ann Hoeppner
Roscoe Morton
Jim Pierson
Judy Stark
Bill Wedeking